Az alkotó
Fráter Loránd egyike volt azon nem is nagyon ritka embereknek, akiket kétféle tehetséggel is megáldott a sors.
A teljes odaadást, elköteleződést megkövetelő, sikeres szakmai életútjába az egész életét kitöltő, párhuzamosan futó alkotói tevékenység is belefért.
Több volt, mint műkedvelő. Kiváló rajzkészsége az évtizedek során művészetté nemesült. Vágya a művészi önkifejezésre kísérletező úton végül eljutott a digitális alkotói formához.
Korunk modern képzőművészetében az alkotói szabadság minden formája, köztük a digitális absztrakció is, már jó ideje teret nyert. Jelzi ezt többek között Konok Tamás kamaratárlata (Az elektromos agy anatómiája) a Szépművészeti Múzeumban.
Fráter Loránd képeinek nem szokványos címei is átfogó kultúrtörténeti tudását tükrözik és megfejtésre ösztönöznek. Vallomások ezek egyéni kulturális galaxisáról. Az ihletet olvasmányaiból, zenei élményeiből, utazásaiból, a modern művészek alkotásaiból, kiváló fotográfiáiból és mindenek előtt saját gondolataiból merítette.
Alkotói tevékenységét bár nem titkolta, de nem is tárta nyilvánosság elé. Kevés kivétellel csak számítógépe tárhelyén mentette el alkotásait.
Élete utolsó évében, szakemberek biztatására szánta rá magát hogy műalkotásaival bemutatkozzon. A tervezett kiállítás okán, válogatás céljára készített 140, kis formátumú, paszpartu-val ellátott képet.
A 140 kis kép közül került ki az a 79 nagy méretű alkotás, melyet végül megismerhettek a képzőművészet iránt érdeklődők. Ez utóbbiakhoz a legkorszerűbb, legigényesebb technikát, a giclée nyomást választotta, mellyel a művész egyedi nyomtatott műtárgyat készíthet számítógépes grafikai alkotásáról.
A professzor a gondosan előkészített, florand szignóval ellátott képei kiállítását azonban nem érte meg.
Örököse úgy döntött, hogy valamennyi alkotását közművelődési, oktatási célra, nyilvános tereken kifüggesztve a Szegedi Egyetem intézményeinek továbbá egy budapesti gimnáziumnak adományozza. A képek azonban szerzői jogvédelem alatt maradnak, felhasználásukhoz a Fráter Loránd Professzor Alapítvány engedélye szükséges.
Dr. Nátyi Róbert, a SZTE Bartók Béla Művészeti Kar dékánja, egyben a Regionális Összművészeti Központ vezető kurátora, több jeles szakemberrel karöltve 2021-ben kiállítói teret biztosított Fráter Loránd képeinek a REÖK- palotában. A kiállítás zárása után a képek több mint egyharmadának a Kar új épületében állandó bemutató helyet alakít ki.
A SZTE Biológiai Intézete működése Gácser Attila professzor vezetésével egy régi felismerést igazol: a művészet és a tudomány nem hogy távol áll egymástól, ellenkezőleg kölcsönösen és ösztönzőleg hatnak egymásra. A Biológia Intézetben rendszeresen tartanak időszaki kiállításokat, szerveznek a hallgatóiknak és munkatársaiknak képzőművészeti versenyeket.
Ennek jegyében vállalkoztak Fráter Loránd László képzőművészeti hagyatéka egy részének befogadására is.
A kiállítás látogatási lehetőségéről az Intézet honlapján (SZTE TTK – Biológiai Intézet) találni eligazítást.
A művész örököse több mint 100 alkotást az Újpesti Babits Mihály Gimnázium alapítványának adományozta. Ezekből a képekből válogattak a gimnáziumban megrendezett kiállításra. A kiállítás ünnepélyes megnyitójára 2024. szeptemberében került sor.